Wstecz Zioła w kuchni

Zioła w kuchni

Podstawowe zioła w kuchni

Mięta dodaje potrawom specjalny posmak egzotyki. Liście mięty są bardzo dobrym dodatkiem do sałat lub dekoracją ciast. Znakomicie dopełniają mieszane napoje.

Szałwia ma mocny, wyraźny zapach. Jest gorzkawa i pasuje do potraw tłustych, gdyż pobudza tworzenie żółci. Posiekane liście pasują również do wieprzowiny i kaczki. Dobrze komponuje się także z pomidorami, papryką, fasolą, bakłażanem.

Majeranek – ma w kuchni szerokie zastosowanie. Dodaje smaku ziemniakom, marchwi, kapuście i selerowi. Spróbujcie dodać go do sera czy ryb.

Tymianek – nie może go brakować w żadnym bukiecie ziół (bouget garni), nadzieniu, czy marynacie. Posiekane liście można dodawać do zup, ryb, mięsa i drobiu. Pasuje do grzybów, makaronów, pomidorów, fasoli.

Bazylia – każdej potrawie doda korzennego smaku. Listków nie sieka się ale rozrywa i dodaje do zup, ryb, jajek i dziczyzny.

Liść laurowy dodaje się na początku gotowania. Nadaje mocny korzenny smak zupom i sosom.

Kolendra ma wiele funkcji. Garstkę nasiekanych świeżych liści dodaje się do zup, drobiu, warzyw i sałat. Liście i zielona nasiona spróbujcie dodać do curry.

Koper włoski – cechuje wyraźniejszy zapach niż koper ogrodowy, a smak podobny do anyżku. Bardzo dobrze komponuje się z rybami, wypróbujcie też grillowanie ryb nad suchymi gałązkami tego kopru.

Czosnek – ma wyraźniejszy zapach niż cebula. Pasuje do zup, ryb, pieczonej jagnięciny, mięsa i drobiu, ale również do makaronów. Bardzo sprawdza się w marynatach.

Imbir – ma ostry, wyraźny zapach. Używany głównie w potrawach kuchni chińskiej i indyjskiej.

Koper – ma delikatny, ale wyraźny zapach. Posiekany nadaje się do sałat, potraw warzywnych (bardzo smakuje z dużymi cukiniami, pomidorami, burakami i kapustą).

Pietruszka – najwszechstronniejsze zioło w kuchni, o szczególnym wyraźnym zapachu. Łodygi mają bardziej intensywny zapach niż liście, dlatego używa się je do sosów i marynat. Posiekane liście dodaje się do zup, ryb, mięsa i drobiu.

Rozmaryn – bardzo mocne i aromatyczne zioło. Całe gałązki używa się do pieczenia jagnięciny lub wkłada do kurczaka.

Przygotowanie w domu własnego aromatyzowanego oleju lub octu

Można użyć każdego świeżego zioła, ponieważ wszystkie zawierają dużo olejków eterycznych. Olej lub ocet nabierze smaku i zapachu użytych  ziół. Przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu.

Olej czosnkowy

Do sterylnej butelki z mocnym zamknięciem wkładamy 4, drobno posiekane ząbki czosnku. Dodajemy świeże gałązki rozmarynu, tymianku, bazylii i oregano. Zioła przed tym należy połamać, co bardziej uwolni zawarte w nich olejki eteryczne. Można też dodać papryczkę chili. Przygotowane ingrediencje zalewamy olejem. Polecamy olej z oliwek, ale znakomity jest również słonecznikowy. Butelkę dobrze zamykamy i na dwa tygodnie wstawiamy do lodówki. Używać do sałat warzywnych, makaronów, przyprawienia mięsa i ryb.

Ocet ziołowy

Postępujemy podobnie, jak w przypadku oleju. Mocno rozgrzanym octem zalewamy przygotowane zioła. Po wystudzeniu, wlewamy do butelek. Można użyć także kolendry i skórki pomarańczowej. Można też zrobić olej jabłkowy z cytryną i miętą.

Wstecz