Wstecz Bóle gardła

Bóle gardła

Pięciornik kurze ziele

Łagodzi podrażnienie śluzówki gardła, dzięki kwasowi taninowemu eliminuje stany zapalne w jamie ustnej. W celach leczniczych wykorzystuje się korzenie (kłącza). Stosuje się dwie krople nalewki leczniczej po jedzeniu.

Nalewkę przygotowuje się bardzo prosto. Korzenie należy dokładnie oczyścić, pokroić na małe kawałki, włożyć do butelki i zalać alkoholem (około 40%), odstawiając następnie w ciepłe miejsce na co najmniej dwa tygodnie.

Tarczyca bajkalska

Pomaga w stanach zapalnych gardła. W celach leczniczych wykorzystuje się korzenie. Zażywa się 20 kropli nalewki dwa  razy dziennie po jedzeniu. Nalewkę sporządza się w sposób podany wyżej.

Inne działania lecznicze: pomaga na bezsenność i w leczeniu biegunki, stanów zapalnych śluzówki żołądka i jelit oraz w schorzeniach wątroby.

Dziewanna drobnokwiatowa

Divozel malokvetý utišuje suchý a dráždivý kašeľ, podporuje vykašliavanie, pôsobí

Łagodzi suchy, drażniący kaszel, wspomaga wykrztuszanie, działa przeciwzapalnie. W celach leczniczych wykorzystuje się liście.

Sposób przyrządzenia naparu: 2 łyżeczki suszonych liści zalewa się wrzątkiem i pozostawia na 5 minut. Stosuje się w przypadku kaszlu i stanów zapalnych oraz suchości w gardle.

Imbir lekarski

Jest jednym z sześciu gatunków imbiru. Pomaga w przypadku grypy i przeziębienia. W tradycyjnej medycynie chińskiej używany do leczenia drażniącego, mokrego kaszlu. W stanach zapalnych gardła można użyć do płukania. Przydatny do stosowania  wewnętrznego i zewnętrznego w postaci okładów.

Inne działanie lecznicze: poprzez aktywację perystaltyki jelit poprawia procesy trawienne i wypróżnianie. Stosowany w leczeniu organów trawiennych (zakażenia jelitowe), pobudza apetyt  i metabolizm. Ma wyraźne działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Gorące okłady z imbiru stosuje się przy zesztywnieniu szyi. Stwierdzono, że imbir obniża poziom cholesterolu we krwi i zmniejsza agregację płytek krwi, dzięki czemu zapobiega arteriosklerozie i zaburzeniom pracy serca. Jedno z najlepszych lekarstw w przypadku mdłości i wymiotów, głównie podczas podróży.

Rzepik pospolity

Pomaga w stanach zapalnych gardła. Na jedną filiżankę naparu wystarczy jedna kopiasta łyżeczka rzepiku. Po zalaniu gorącą wodą, parzy się pół minuty. Przecedzonym płucze się gardło dwa razy dziennie.

Przytulia właściwa

Działa podobnie jak rzepik pospolity. Także w jej przypadku z jednej kopiastej łyżeczki zaparza się herbatkę, którą kilka razy dziennie płucze się gardło.

Napar z macierzanki piaskowej i szałwii w przypadku kaszlu. Zmiesza się dwie porcje macierzanki piaskowej i liści eukaliptusa oraz po jednej porcji szałwii i kwiatów bzu czarnego. Jedną łyżeczkę mieszanki zalewa się filiżanką wrzątku i parzy 10 minut. Pije się jedną filiżankę naparu sześć razy dziennie (liście eukaliptusa nie są niezbędną częścią mieszanki).

Wstecz