Wstecz Bóle ucha

Bóle ucha

Nagietek lekarski

Łagodzi stany zapalne i bóle ucha. W celach leczniczych wykorzystuje się listki kwiatu. W przypadku bólów ucha stosuje się odwar lub nalewkę leczniczą – 15 kropel dwa razy dziennie. Sposób jej przygotowania jest prosty. Zerwane liście zalewa się alkoholem (ok. 40%) i na co najmniej dwa tygodnie odstawia w ciepłe miejsce. W stosowaniu zewnętrznym (leczenie ran i stanów zapalnych skóry) używa się sporządzonej z niego maści lub okłady.

Inne działania lecznicze: łagodzi bóle menstruacyjne, podaje się w różnych uszkodzeniach skóry, jak rany, stłuczenia, otarcia, lżejsze oparzenia.

Babka większa

Znakomicie leczy stany zapalne oczu i uszów, do czego wykorzystuje się liście. Stosuje się 20 kropli nalewki dwa razy dziennie. W stosowaniu zewnętrznym rozgniecione liście wraz z sokiem przykłada się na bolące miejsca.

Inne działania lecznicze: oczyszcza rany, działa antyseptycznie, pomaga w przypadku biegunki i w stanach zapalnych śluzówki jelit.

Podbiał pospolity

Ze świeżo zebranych i umytych liści wyciska się sok, który zakrapla się do uszu.

Rumianek pospolity

W przypadku bólu ucha stosuje się  trwającą 10 do 15 minut parówkę z rumianku. Po zabiegu należy dobrze je osuszyć i utrzymywać w cieple. Stosuje się również mieszankę herbacianą, złożoną z kwiatu bzu czarnego, liści dziewanny wielokwiatowej, prawoślazu lekarskiego. 10 g (dwie łyżeczki herbaciane) tej mieszanki należy przelać filiżanką gorącej wody, parzyć 10 minut i ciepły napar pić dwa razy dziennie.

Wstecz