Wstecz Choroby skórne

Choroby skórne

Pokrzywa zwyczajna

Herbata z pokrzywy rozrzedza i oczyszcza krew, usuwa wypryski i plamy pigmentowe na skórze. Jedną kopiastą łyżeczkę pokrzywy zalewa się filiżanką wrzątku i parzy pół minuty. W ciągu dnia powinno się wypić cztery filiżanki herbaty.

Inne działanie lecznicze: odwadnia organizm i oczyszcza wątrobę.

Rzepik pospolity

Pomaga w niektórych alergiach pokarmowych, łagodzi podrażnienia skóry w przypadku egzem. Wyciśnięty z niego sok ściąga krwawiące rany, ale jest także używany jako mleczko do ciała, poprawiające stan skóry. W celach leczniczych wykorzystuje się całą roślinę. 20 kropli nalewki leczniczej z rzepiku stosuje się dwa razy dziennie przed jedzeniem. Zewnętrznie, na rany, stosuje się sok.

Przygotowanie nalewki jest proste. Świeżo zebrany rzepik kroi się na małe kawałki, umieszcza w szklanej butelce, którą napełnia się alkoholem (około 40%) i na co najmniej dwa tygodnie pozostawia w ciepłym i słonecznym miejscu.

Łopian większy

Łagodzi podrażnienia skóry. W celach leczniczych wykorzystuje się korzenie, nasiona i łodygi. Zewnętrznie stosuje się w postaci maści lub okładów z rozgniecionych roślin. W stosowaniu wewnętrznym aplikuje się 15 kropli nalewki dwa razy dziennie.

Inne właściwości lecznicze: stabilizuje poziom cukru we krwi, stymuluje system immunologiczny, działa oczyszczająco.

Ogórecznik lekarski

Pomaga w zapaleniach skóry i egzemach. W celach leczniczych wykorzystuje się liście, kwiaty, olej i nasiona. Stosuje się 15-20 kropli nalewki dwa razy dziennie. Olej z ogórecznika może być używany w ilości 500 mg dziennie.

Sposób przygotowania herbaty: dwie łyżeczki herbaciane liści i kwiatów zalewa się dwoma filiżankami wrzątku i parzy około 5 minut.

Inne właściwości lecznicze: obniża temperaturę, poprawia nastrój (działa antydepresyjnie).

Żywokost lekarski

Leczy skórę, przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne związane z egzemami i łuszczycą. W celach leczniczych wykorzystuje się liście i korzenie. Nalewką z żywokostu można opatrzyć wszystkie rodzaje zranień, rana przestanie ropieć, dezynfekuje się, szybciej się zagoi, nie pozostanie brzydka blizna. To samo dotyczy także blizn pooperacyjnych. Stosuje się nalewki na 40% alkoholu, nacierając nimi rany 3-4 razy dziennie lub sporządzając z nich okłady.

Przygotowanie nalewki: kawałki pokrojonego żywokostu zalewa się rozcieńczonym alkoholem i pozostawia w ciemnym miejscu, od czasu do czasu wstrząsając butelką. Gotowa nalewka ma brązowy kolor.

Maść żywokostowa: jest kilka sposobów jej sporządzenia. Można ją przygotować z wosku pszczelego (ewentualnie z wosku niezabarwionej białej świeczki), oleju z oliwek (lub innego oleju roślinnego, np. słonecznikowego) i wyciągu z żywokostu. Wosk pszczeli lub świecowy rozpuścimy nad ogniem i do jeszcze gorącego ostrożnie wlejemy 2 – 2,5 porcji oleju. Po wymieszaniu, dodajemy porcję ciepłego wyciągu z żywokostu i ponownie wszystko wymieszamy. Jeszcze płynną maść wlejemy do słoiczków, aby się ścięła.

Inne działanie lecznicze: przynosi ulgę przy zwichnięciach.

Skrzyp polny

Pomaga w chorobach skóry. Cztery kopiaste łyżeczki herbaciane skrzypu zalewa się litrem gorącej wody i parzy około pół minuty. Przecedzonym odwarem myje się twarz lub inne miejsce na skórze. Pomagają również okłady. Zamoczoną w ciepłym odwarze chusteczkę przykłada się na chore miejsce na skórze.

Rumianek pospolity

Pomaga oczyścić cerę. Jedną garść kwiatów rumianku zalewa się gorącą wodą i po zaparzeniu, otrzymanym odwarem codziennie myje się twarz.
Dolegliwości skórne można leczyć także przez wewnętrzne stosowanie ziół. Jedną kopiastą łyżkę stołową liści szczawiku zajęczego zalewa się filiżanką wrzątku i parzy około pół minuty. Po przecedzeniu, pije się dwie filiżanki dziennie. Jedną kopiastą łyżeczkę herbacianą jasnoty białej lub gajowca żółtego zalewa się wrzątkiem, parzy się pół minuty i przecedza. Pije się jedną filiżankę dziennie (najlepiej przed południem). Przygotowanie mieszanki herbacianej na choroby skórne: miesza się równe ilości przetacznika leśnego i wierzchołków pokrzywy. Kopiastą łyżeczkę herbacianą zalewa się filiżanką gorącej wody i parzy około pół minuty. Pije się dwie filiżanki dziennie.

Wstecz