Wstecz Gojenie ran

Gojenie ran

Rozmaryn lekarski

Dezynfekuje rany i obtarcia. W celach leczniczych wykorzystuje się liście, kwitnącą nać i esencjonalny olejek.
Do użytku zewnętrznego należy zmieszać 6 kropli esencjonalnego olejku z dwoma łyżeczkami oleju migdałowego i uzyskaną miksturą dwa razy dziennie nacierać zranione miejsce. Do przygotowania herbaty należy łyżeczkę rozgniecionych liści wsypać do filiżanki wrzątku i odstawić na 5 minut.
Inne właściwości lecznicze: działa antydepresyjnie, łagodzi bóle głowy i migrenę, wspomaga krążenie krwi i trawienie, łagodzi wzdęcia.

Rzepik pospolity

Dobrze oddziałuje w stanach zapalnych skóry lub ranach i obtarciach. Na jedną filiżankę naparu wystarczy jedna kopiasta łyżeczka rzepiku. Po zalaniu gorącą wodą, parzy się pół minuty. Przecedzonym naparem nawilża się gazę i przykłada na zranione miejsce. Przy zapaleniu gardła stosuje się do płukania.

Nagietek lekarski

Łagodzi stany zapalne, podrażnienia lub uszkodzenia skóry oraz niewielkie oparzenia. W celach leczniczych wykorzystuje się liście, kwiaty i szypułki

Zaleca się zażywanie dwa razy dziennie jako herbatę, ewentualnie 15 kropel w postaci nalewki, którą sporządza się z liści, kwiatów i szypułek, zalewając je pół litrem alkoholu (40%) i odstawiając butelkę na około dwa tygodnie w ciepłe  miejsce. W stosowaniu zewnętrznym, także w postaci maści, używa się do leczenia ran i w stanach zapalnych skóry.

Inne właściwości lecznicze: łagodzi bóle ucha i bóle menstruacyjne.

Przygotowanie maści: do 250 g gorącego, roztopionego czystego smalcu wsypuje się pełną garść liści, kwiatów i szypułek. Po krótkim zagotowaniu i przemieszaniu, przykryty garnek odstawia się na całą noc do wystudzenia zawartości. Na drugi dzień powstałą maść należy ponownie roztopić i przefiltrować przez czyste lniane płótno. Maść jest przeznaczony do stosowania zewnętrznego.

Nalewka z nagietka, rozrzedzona w proporcji 50/50 przegotowaną wodą jest stosowana do okładów, zwłaszcza w przypadku odleżyn i ropiejących ran. Namoczoną chusteczkę lub gazę przykłada się na ranę i owija ciepłą chustką.

Mirra

Leczy obtarcia i pomaga oczyszczać rany (zewnętrzne, ale również w jamie ustnej). W celach leczniczych wykorzystuje się żywicę mirry. Do płukania ust lub przygotowania okładów należy do wody dodać 5 kropli żywicy.
Inne właściwości lecznicze: leczy infekcje dziąseł.

Tasznik pospolity

Gdy rany krwawią, a krwawienia nie udaje się skutecznie zatamować, należy zaaplikować herbatę z tasznika.

Kopiastą łyżeczkę herbacianą zalewa się filiżanką gorącej wody i parzy około pół minuty. Pije się dwie lub trzy filiżanki dziennie.

Przywrotnik żółtawozielony

W przypadku ran ropiejących i gorączce spowodowanej przez stany zapalne ran dobrze jest pić herbatę z przywrotnika.

Kopiastą łyżeczkę przywrotnika zalewa się filiżanka gorącej wody i pije dwie lub trzy filiżanki dziennie.

Pięciornik kurze ziele

Pomaga w leczeniu ran i zmniejsza stany zapalne w jamie ustnej. W celach leczniczych wykorzystuje się korzenie (kłącza). Zewnętrznie stosuje się jako okłady na rany.

Inne właściwości lecznicze: łagodzi podrażnienie gardła, stosowany przeciw biegunce i kolce jelitowej.

Żywokost lekarski

Leczy skórę, przyspiesza gojenie ran, łagodzi stany zapalne związane z egzemami i łuszczycą. W celach leczniczych wykorzystuje się liście i korzenie. Okłady z naparu żywokostu leczą wszystkie rany (zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne).

Nalewkę leczniczą sporządza się z korzeni. Umyte szczoteczką i drobno pokrojone korzenie wkłada się do butelki, zalewa alkoholem (40%) i na co najmniej dwa tygodnie pozostawia w ciepłym miejscu. W stosowaniu zewnętrznym wykorzystuje się do okładów (chusteczka, gaza). Aby alkohol zbytnio nie wysuszył skóry, okolice rany można posmarować maścią z nagietka lekarskiego.

Inne właściwości lecznicze: przynosi ulgę po zwichnięciach.

Lepiężnik różowy

Okłady ze świeżych liści lepiężnika leczą wszystkie rodzaje oparzeń. Świeżo zebrane liście po umyciu rozgniata się wałkiem na drewnianej desce i powstałą masę przykłada na ranę. Okłady należy stosować kilka razy dziennie. Po zdjęciu okładu, ranę należy przepłukać przegotowaną zimną wodą.

Wstecz