Wstecz Grypa i przeziębienie

Grypa i przeziębienie

Jeżówka purpurowa

Zwiększa odporność organizmu. Przynosi ulgę przy przeziębieniu i grypie, zapobiega przedłużaniu się infekcji, a w przypadku bakterii lub niektórych wirusów ma również wyraźne działania antybiotyczne.

Sposób sporządzenia nalewki leczniczej: 100 g korzenia lub 110 g kwiatów albo 120 g liści należy zalać pół litrem czystego spirytusu (60- 65%). Kwiaty, liście lub korzonki powinny być raczej świeże –  wyciąg z jeżówki suszonej jest mniej skuteczny (dlatego tylko bardzo rzadko wykorzystywany jest do mieszanek herbacianych). Proces maceracji w temperaturze pokojowej, przy od czasu do czasu wstrząsaniu zawartości, powinien trwać około 7 dni. Ósmego dnia, gdy materiał ziołowy „osiądzie”, nalewkę należy przecedzić. Profilaktycznie stosuje się jedną łyżeczkę  dziennie, najlepiej rano, na czczo. W razie epidemii grypy taką samą dawkę stosujemy również wieczorem. W przypadku ostrego przeziębienia lub grypy jedną łyżeczkę nalewki zażywamy co trzy godziny, w cięższych przypadkach, przez pierwsze trzy dni – co dwie godziny. W kolejnych trzech dniach cztery razy dziennie.

Inne działanie lecznicze: udrażnia zatkane zatoki nosowe, przy stosowaniu zewnętrznym skutecznie goi rany i zranienia. Sprawdziła się przy niewydolności żylnej – hemoroidach i żylakach. Łagodzi odczuwanie bólu i działa jako afrodyzjak.

Kminek zwyczajny

Pomaga w przypadku grypy, przeziębienia i zapalenia oskrzeli. W celach leczniczych wykorzystuje się przede wszystkim nasiona, ale także liście, korzenie i olejek. Z kminku sporządza się napar; np. dodając szczyptę jego nasion do gorącej herbaty czarnej lub ziołowej. Inne właściwości lecznicze: pomaga w trawieniu i wspomaga wytwarzanie mleka w piersiach karmiących matek.

Bez czarny

Pomaga w leczeniu grypy i przeziębienia, obniża temperaturę ciała, działa napotnie i dzięki temu pomaga pokonać infekcję.

Przy przeziębieniu z bzu można sporządzić herbatę: jedną kopiastą łyżeczkę herbacianą  kwiatów bzu należy zalać ćwierć litrem wrzącej wody, parzyć  około 10 minut, a następnie przecedzić.

Dziewanna drobnokwiatowa

Gdy męczy drażniący, uporczywy kaszel, należy skorzystać z dziewanny drobnokwiatowej. Herbata z jej kwiatów łagodzi męczący kaszel, ułatwia odkrztuszanie i działa przeciwzapalnie. Z uwagi na zawartość toksycznych saponin zaleca się łączenie kwiatów dziewanny w mieszanki przeciwkaszlowe z innymi ziołami. Nie zaleca się picia w dużych ilościach i przez dłuższy czas.

Zerwanych części roślin nie należy suszyć bezpośrednio na słońcu, ale w miejscach zacienionych (wysuszona dziewanna nie może być brązowa). Aby usunąć z liści włoski napar z liści należy koniecznie przecedzić przez płótno lub bardzo gęste sitko.

Inne działania lecznicze: napar z kwiatów ma właściwości przeciwzapalne w stanach zapalnych jamy ustnej, krtani i oskrzeli. Dziewanna drobnokwiatowa sprawdziła się także przy zachrypnięciu i astmatycznym zapaleniu oskrzeli. Łagodzi również skurcze mięśni gładkich. Herbata z jej liści bardzo skutecznie powstrzymuje biegunkę. Sparzone wrzątkiem lub świeże liście przyłożone w miejsca zranione lub oparzone usuwają wypryski i owrzodzenia.

Tymianek pospolity

Oczyszcza zatkane i zainfekowane płuca, pomaga redukować objawy astmy, leczy katar. Zbiera się łodygi z liśćmi, które kosi się krótko przed rozkwitnięciem i w wiązankach szybko suszy. Zawiera m.in. 2% olejku eterycznego, gorycze, garbniki. Głównym składnikiem olejku jest tymol, następnie karwakrol, cymen, borneol, linalol i pinen. Tymol jest cennym, bardzo skutecznym środkiem odkażającym (podobnie jak mentol). Tymianek  rozrzedza śluz. Napar stosowany jest również do płukania gardła w przypadku kaszlu i zapalenia oskrzeli.

Inne działania lecznicze: łagodzi bóle stawów.

Rdest ptasi

Stosowany również jako środek przeciwkaszlowy. Na przygotowanie jednej filiżanki herbaty należy użyć kopiastą łyżkę stołową rdestu, zalewając go gorącą wodą. Parzyć przez pół minuty, a następnie przecedzić. Pić dwie filiżanki dziennie.

Hyzop lekarski

Działa przeciwko infekcjom płuc i łagodzi kaszel. Bardzo przydatny przy bólach gardła i zapaleniu płuc. W przypadku grypy, przeziębienia przygotowuje się z niego napar. Stosowany również jako środek przeciwkaszlowy.

Jedną łyżkę stołową suszonej mieszanki zalewa się 2 decylitrami wrzącej wody i parzy 10 do 15 minut.

Inne działanie lecznicze: eliminuje skurcze i dlatego stabilizuje ciśnienie krwi, zmniejsza stan zapalny, ma działania kojące. Przy zapaleniach jamy ustnej i gardła używany do płukania. W użyciu zewnętrznym pomaga leczyć drobne rany i obtarcia. Może być także dodatkiem do kąpieli, ewentualnie składnikiem mieszanek przypraw do gotowania i grillowania.

Babka lancetowata i babka większa

Napar z tych ziół działa przeciwkaszlowo. Na jedną filiżankę wystarczy kopiasta łyżeczka jednego z tych ziół. Po zalaniu gorącą wodą, parzy się pół minuty. Pije się bardzo gorący.

Podbiał pospolity

Służy jako środek wykrztuśny i w leczeniu astmy. Skuteczny głównie przy silnym kaszlu, gdyż zawiera substancje skutecznie rozrzedzające śluz i łagodzące zapalenia. W celach leczniczych wykorzystuje się kwiaty i liście.
Na jedną filiżankę naparu stosuje się kopiastą łyżeczkę kwiatów i liści, zmieszanych w równej proporcji. Po zalaniu gorącą wodą, parzymy pół minuty. Pić gorący kilka razy dziennie.

Skuteczna mieszanka herbaciana przeciwkaszlowa
Skład: kwiaty i liście podbiału pospolitego (w stosunku 50/50), kwiaty dziewanny drobnokwiatowej, liście babki lancetowatej i miodunka lekarska (plamista). Na filiżankę herbaty stosuje się dwie kopiaste łyżeczki mieszanki.  Po zalaniu gorącą wodą, parzymy pół minuty. Ciepłą herbatę pić trzy razy dziennie.

Skuteczna mieszanka herbaciana przeciwkaszlowa
Skład: kwiaty i liście podbiału pospolitego (w stosunku 50/50), kwiaty dziewanny drobnokwiatowej, liście babki lancetowatej i miodunka lekarska (plamista). Na filiżankę herbaty stosuje się dwie kopiaste łyżeczki mieszanki.  Po zalaniu gorącą wodą, parzymy pół minuty. Ciepłą herbatę pić trzy razy dziennie.

Malwa

Pomaga w przypadku grypy i przeziębienia. W celach leczniczych wykorzystuje się suszone liście, kwiaty i łodygi.
Jedną kopiastą łyżeczkę herbacianą malwy przez 12 godzin moczy się w zimnej (!) wodzie. Chłodny wyciąg po przecedzeniu podgrzewa się. Zalecane dawkowanie – 2-3 filiżanki dziennie. Przy silnym przeziębieniu używany także na okłady na oskrzela, szyję i piersi (płuca).

Wstecz