Wstecz

Stany zapalne

Nagietek lekarski

Łagodzi stany zapalne, podrażnienia lub uszkodzenia skóry. W celach leczniczych wykorzystuje się listki kwiatu.
Zaleca się zażywanie dwa razy dziennie w postaci herbaty, ewentualnie 15 kropel w postaci nalewki, którą sporządza się z liści, kwiatów i szypułek, zalewając je pół litrem alkoholu (40%). Następnie naczynie szczelnie zamyka się i pozostawia na około dwa tygodnie w ciepłym lub słonecznym miejscu. W stosowaniu zewnętrznym, także w postaci maści, używa się do leczenia ran i w stanach zapalnych skóry.
Przygotowanie maści: do 250 g gorącego, roztopionego smalcu wsypuje się pełną garść liści, kwiatów i szypułek. Po krótkim zagotowaniu i przemieszaniu, przykryty garnek na całą noc odstawia się do wystudzenia zawartości. Na drugi dzień powstałą maść należy ponownie roztopić i przefiltrować przez czyste lniane płótno. Maść jest przeznaczona do stosowania zewnętrznego.
Inne działania lecznicze: goi niewielkie oparzenia, łagodzi bóle ucha i bóle menstruacyjne.

Prawoślaz lekarski

Łagodzi dolegliwości w stanach zapalnych błony śluzowej żołądka. W celach leczniczych wykorzystuje się liście i korzonki.
Inne działania lecznicze: leczy wrzody żołądka i skóry, łagodzi kolkę.

Szałwia lekarska

Ciepłe okłady z szałwii pomagają w stanach zapalnych migdałków, dziąseł, zębów, jamy ustnej i gardła. Czystą chusteczkę należy namoczyć w naparze i owinąć wokół gardła lub zamoczony kawałek gazy przyłożyć na bolące miejsce w jamie ustnej lub na szczęce. Pomaga również płukanie naparem kilka razy dziennie. Na jedną filiżankę naparu używa się jedną kopiastą łyżeczkę herbacianą szałwii. Po zalaniu wrzątkiem, parzy się pół minuty. W stosowaniu wewnętrznym zaleca się picie dwóch filiżanek herbatki dziennie.

Arnika górska

Pomaga w stanach zapalnych łożyska paznokcia. Paznokieć należy kilka razy dziennie pocierać sporządzoną z arniki nalewką leczniczą. Sposób przygotowania: butelkę napełniamy do dwóch trzecich listkami okwiatu z kielichów kwiatów arniki. Następnie zalewa się je alkoholem (38-40%, najlepiej żytniówką) i w ciepłym miejscu pozostawia na około dwa tygodnie. Część gotowej esencji można przelać do mniejszych buteleczek, a pozostałą część ponownie zalać alkoholem.

Chrzan pospolity

Zapobiega infekcjom i działa bakteriobójczo, dzięki czemu wspomaga gojenie stanów zapalnych. W celach leczniczych wykorzystuje się liście i części korzeniowe.
W stosowaniu zewnętrznym używa się do okładów. Drobno posiekaną nać miesza się z wodą i mąką i powstałą masą naciera bolące miejsce, które następnie przykrywa się gazą lub chusteczką. W stosowaniu wewnętrznym posiekaną nać miesza się z miodem i gorącą wodą, uzyskując skuteczny środek na przeziębienie.
Inne działanie lecznicze: wspomaga trawienie, oczyszcza płuca, działa łagodnie moczopędnie.

Bylica draganek (estragon)

Łagodzi stany zapalne i podrażnienia skóry. W celach leczniczych wykorzystuje się z niej liście. W stosowaniu wewnętrznym zażywa się 20 kropli nalewki dziennie (nalewkę sporządza się podobnie, jak w przypadkach podanych wyżej). W stosowaniu zewnętrznym wykorzystuje się jako okład na skórę.
Inne właściwości lecznicze: wspomaga trawienie, usprawnia przepływ żółci, łagodzi bóle menstruacyjne.

Orzech włoski

Płukanie naparem z liści orzecha włoskiego pomaga w stanach zapalnych jamy ustnej. Zalewając kopiastą łyżeczkę drobno pokruszonych liści orzecha, uzyskuje się filiżankę odwaru, którym kilka razy dziennie płucze się usta.

Skrzyp polny

Podobnie działa skrzyp polny. Jedną kopiastą łyżeczkę herbacianą skrzypu zalewa się gorącą wodą, parzy około minuty i uzyskaną herbatką kilka razy dziennie płucze się usta.

Wstecz