Wstecz Stawy

Stawy

Chrzan pospolity

Okłady z chrzanu dobrze działają na bóle stawów.  Drobno posiekaną nać miesza się z wodą i mąką i powstałą masą naciera bolące miejsce, które następnie przykrywa się gazą lub chusteczką.  W stosowaniu wewnętrznym posiekaną nać miesza się z miodem i gorącą wodą, uzyskując skuteczny środek na przeziębienie.

Inne działanie lecznicze: wspomaga trawienie, oczyszcza płuca, działa łagodnie moczopędnie.

Kolendra siewna

Łagodzi bóle stawów. W celach leczniczych wykorzystuje się liście i nasiona. Z rozgniecionych nasion sporządza się okłady na bolące miejsca. Odwar na użycie wewnętrzne przygotowuje się, wsypując łyżeczkę rozgniecionych nasion do filiżanki wrzątku i parząc 5 minut.

Inne działanie lecznicze: wspomaga trawienie, pobudza apetyt, pomaga w przypadku biegunki.

Rumianek pospolity

Olej z rumianku stosuje się w przypadku rwącego bólu kończyn (artretyzm). Do naczynia wsypuje się świeże kwiaty rumianku i zalewa olejem, odstawiając je na trzy tygodnie w ciepłe miejsce. Olejem naciera się bolące miejsca kończyn.

Dziurawiec zwyczajny

Olej z dziurawca jest skutecznym środkiem na bóle reumatyczne i rwę kulszową. Naczynie szklane wypełnione świeżymi kwiatami i pąkami dziurawca zalewa się olejem, odstawiając je na trzy tygodnie w ciepłe miejsce. Po pewnym czasie olej zabarwi się na czerwono. Służy do nacierania bolących miejsc.

Pokrzywa

Świeżo zebrana pokrzywa przynosi ulgę w bólach reumatycznych. Bolące miejsca należy lekko pocierać 4 razy, z góry na dół. Zaczerwienione miejsca na skórze trzeba potem przypudrować. Poprawa następuje już po kilku dniach.

Żywokost lekarski

Okłady z żywokostu skutecznie pomagają w bólach szyi i karku. Jedną łyżkę stołową sproszkowanego korzenia należy zmieszać z filiżanką gorącej wody i kilkoma kroplami oleju. Zamoczoną w jeszcze ciepłej masie lnianą chusteczkę przykłada się na bolące miejsce na karku.

Wstecz