Wstecz Zbiór i suszenie roślin

Zbiór i suszenie roślin

Rośliny ziołowe zbiera się w suche dni, w czasie gdy są najbardziej dojrzałe, a koncentracja substancji czynnych jest największa. Zbierać należy tylko zioła zdrowe, nie zaatakowane przez choroby, owady i nie zanieczyszczone przez powietrze. Aby zachować składniki aromatyczne i zapobiec utlenieniu innych substancji chemicznych, należy suszyć je szybko, nigdy bezpośrednio na świetle słonecznym. W trakcie suszenia rośliny wymagają dobrej cyrkulacji powietrza. Dlatego też należy pozostawić je w suchym, przewiewnym i ciepłym miejscu. Zioła można w pełni ususzyć do sześciu dni.

Gdy są już suche, trzyma się je w hermetycznie zamkniętych czystych, suchych i ciemnych szklanych lub ceramicznych pojemnikach. Nie można ich wystawiać na bezpośrednie oddziaływanie słońca. Pojemniki należy oznaczyć, podając rodzaj rośliny, źródło pochodzenia i datę zbioru. Większość z nich wytrzyma 12 do 18 miesięcy.

Rada

Kwiaty zbiera się po porannej rosie, gdy w pełni się rozwiną. Kwiatostan odcina się od łodyg i cały suszy na płaskich podkładkach. Lawendę suszy się zawieszoną za łodygi w papierowej torebce lub nad podkładką.

Wstecz