Wstecz Włosy i paznokcie

Włosy i paznokcie

Orzech włoski

Dwie kopiaste łyżeczki herbaciane drobno pokrojonych liści orzecha zalewa się gorącą wodą i parzy pół minuty. Odwarem masuje się skórę głowy.

Cykoria podróżnik

Świeży sok z cykorii pomaga w przypadku wypadania włosów, brwi i rzęs. Po przeżuciu w ustach kawałka łodygi, powstałym sokiem naciera się miejsca na skórze głowy, ewentualnie brwi i rzęsy.

Pokrzywa zwyczajna

Mycie włosów pokrzywą zapobiega łupieżowi. Dwie kopiaste łyżeczki herbaciane pokrzywy zalewa się litrem gorącej wody i parzy pół minuty, a następnie przecedza. Przynajmniej raz w tygodniu po umyciu włosów należy je opłukać tym odwarem. Nie płucze się już czystą wodą.

Kuracja łopianem cienkich lub zniszczonych włosów:

Potrzebujemy jedno żółtko, łyżkę oleju z korzeni łopianu, dwie łyżki soku z cytryny. Do żółtka, stale mieszając, dodajemy po kropli olej, a następnie sok z cytryny. Przygotowaną odżywkę nakłada się na mokre włosy, zwłaszcza na ich końce. Po pół godzinie odżywkę należy spłukać.

Ziołowo-olejowy okład na włosy zniszczone lub trudno rozczesujące się – 60 ml oleju z oliwek, po jednej łyżeczce suszonych kwiatów rumianku, liści brzozy i pokrzywy, jedno żółtko, łyżeczka miodu, łyżeczka soku z cytryny, 2 – 3 krople eterycznego oleju z  rozmarynu.

Olej rozgrzewamy w kąpieli wodnej, dodajemy zioła i w oleju parzymy około pół godziny. Po scedzeniu, pozostawiamy do wystudzenia. Dodajemy żółtko, miód, sok z cytryny i olej z rozmarynu. Mieszankę  nakładamy na mokre włosy i po godzinie dokładnie spłukujemy.

Wstecz